Investiční skupina DRFG a filantrop David Rusňák


David Rusňák a investiční skupina DRFGDavid Rusňák

Zakladatelem investiční skupiny DRFG je český podnikatel a filantrop David Rusňák. Miluje život, dobré jídlo a hlavně svůj region, který maximálně podporuje. Je majoritním vlastníkem investiční skupiny DRFG neboli David Rusňák Family Group. Ta se soustředí na investice do nemovitostí, telekomunikací, finančních služeb a nabízí také investiční podílové fondy zaměřené na širokou veřejnost.

David Rusňák pochází z malé slovácké vesničky Labuty nedaleko Kyjova. Studoval na ekonomické a jazykové škole v Hodoníně. V roce 2013 se oženil s Petrou Schillerovou, nyní Rusňákovou. Mají spolu jednoho syna. Mezi koníčky Davida Rusňáka patří dobré jídlo a pití. Proto v oblasti gastronomie také podniká. Tradiční česká a rakousko-uherská kuchyně je propagována v jeho vlastní brněnské restauraci Konfit restaurant. Rád cestuje a objevuje nová vína. Miluje také umění, kde investuje zejména do obrazů.

David Rusňák, podnikání a rozmanitost

V roce 2003 začínal u brněnské dopravní společnosti DH a spol. S jejím majitelem Davidem Hálkem pak založil vlastní společnost Compass DKD Czech pro mezinárodní přepravu zboží. Po čtyřech letech už měla společnost obrat čtvrt miliardy. David Rusňák pak od Hálka jeho podíl odkoupil a v roce 2009 společnost prodal. Následně investoval do obchodu se stavební chemií, poradenství k evropským dotacím, vývoje softwaru pro sklady i továrny a do mnoha dalších oblastí. V roce 2011 všechny společnosti, ve kterých David Rusňák držel majoritní podíl, sloučil a vznikla tak investiční společnost DRFG.

Jedním z hlavních oborů, kterému se skupina věnuje jsou nemovitosti. Aktuální hodnota spravovaného portfolia přesahuje 6,35 miliard korun a pronajímatelná plocha je více než 166 tisíc metrů čtverečních. V loňském roce skupina do nákupu nemovitostí investovala přes 3 miliardy korun. Do portfolia díky tomu přibyl soubor dvanácti nákupních parků umístěných po celé České republice, také dominantní obchodní zóna v Litoměřicích a historický činžovní dům v Údolní ulici v Brně.

Do komerčních nemovitostí mohou klienti investovat také prostřednictvím nemovitostního fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND, který klientům přináší dlouhodobé stabilní zhodnocení s výnosem kolem 4–5 % a investovat do něj může téměř každý – nejnižší investice je totiž 500 korun.

Po nemovitostech jsou další klíčovou oblastí finance. Divize DRFG Finance výrazně posílila na poli finančního poradenství, rozrostla se o několik firem, které tyto služby poskytují. A významné bylo také posílení portfolia online srovnávačem finančních produktů ChytryHonza.cz.

Třetím pilířem skupiny jsou telekomunikace, kde díky konsolidaci lokálních poskytovatelů telekomunikačních služeb vzniklo Libli. Nová značka, která se s téměř sto tisíci zákazníky zařadila mezi největší internetové operátory v České republice. Začátkem roku 2019 došlo k plánovanému exitu této společnosti ze skupiny.

 

5 stěžejních bodů o skupině DRFG:

  • Skupina v roce 2018 investovala do realit více než 3 miliardy korun
  • V letošním roce prodala internetového operátora Libli
  • Letos do portfolia začlenila srovnávač finančních produktů ChytryHonza.cz
  • Nadace DRFG v loňském roce rozdala na dobročinné účely 5 milionů korun
  • Tváří značky CZECH FUND je letos tenistka Karolína Plíšková

 

Plány a podpora v roce 2019David Rusňák

Právě kvůli enormnímu nárůstu aktivit posílila skupina svoje vedení. Představenstvo je nyní šestičlenné, ale jeho předsedou zůstává David Rusňák. Doplní jej Pavel Fráňa a Pavel Vyhnálek. Oba mají dlouholeté byznysové zkušenosti z domova i zahraničí a právě na nich bude stát další růst DRFG.

Skupina bude také dál pokračovat v podpoře kultury a sportu, jako je například partnerství s brněnskou hokejovou Kometou. Toto spojení se navíc ještě rozšířilo, generálním partnerem klubu bude také značka podílových fondů CZECH FUND, která je hlavním partnerem také elitní české tenistky Karolíny Plíškové.

Kromě toho se DRFG partnersky podílela také na festivalu JazzFestBrno a nově je skupina také partnerem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Podporuje také cestovatele Jirku Kolbabu a prostřednictvím Nadace DRFG podporuje i festival Meeting Brno. Nadace participuje i na projektu, jenž podporuje finanční gramotnost ve školách a také pomáhá mladým lidem z dětského domova nebo pěstounské péče, aby se po odchodu postavili na vlastní nohy. Veškeré tyto aktivity budou pokračovat i během celého roku 2019.